ויאטנם מצפון לדרום – חוויה שאסור לפספס!

ויאטנם מצפון לדרום – חוויה שאסור לפספס!

במחצית השנייה של המאה ה-20 ויאטנם הייתה מזוהה בעיקר עם המלחמה הקשה בין הצפון לדרום, מלחמה שהיו מעורבים בה גם לא מעט אינטרסים זרים. אבל מאז סיום המלחמה והחיבור בין שני חלקי המדינה, היא שלווה, מתפתחת היטב ובעיקר חזרה להיות אחת אחת המדינות היותר יפות ובעיקר המאוד מעניינות שיש בעולם. בהתאם טיול לוויאטנם הוא חוויה ייחודית שממש לא כדאי לפספס.

צפון ויאטנם – נופים מופלאים

טיול לוויאטנם מחייב בדרך כלל גם טיסות פנים בגלל המבנה הגאוגרפי של המדינה, שנראית כמו בננה מוארכת. מומלץ להתחיל את הביקור בבירה האנוי, שמציעה מפגש עם תרבות עתיקה (למשל תיאטרון בובות על מים), עם פגודות יפהפיות (במיוחד פגודת העמוד הבודד), מקדשים מרשימים וגם אגמים שובי לב.

האזור שסביב האנוי, ובפרט רכס הואנג ליאן סון, מציע נופים מרהיבי עין. האטרקציות העיקריות הן מפל האהבה, הנהר המוזהב, נהר הכסף ותצפיות על טרסות האורז המסורתיות. באזור זה ניתן גם לפגוש שבטים שמשמרים מסורות עתיקות יומין ולצפות באורח חייהם.

מפרץ הא לונג – אחד משבעת פלאי עולם

צפון ויאטנם היא גם המקום שבו נמצא אחד משבעת פלאי עולם הטבע – מפרץ הא לונג. המפרץ, על אלפי האיים שמפוזרים לאורכו ולרוחבו, מהווה גם אתר מורשת עולמית. האיים מזדקרים מהמים ונראים כמו צוקים בעלי צורות קסומות. פירוש השם הא לונג הוא המקום שבו שקע הדרקון, וגם הוא מקושר למסורות ויטנאמיות של פעם. השייט במפרץ כולל שחייה במפרצונים קטנים וסיור בנקרות נסתרות.

סייגון והדלתא של המקונג

מוקד העניין השני של ויאטנם נמצא בקצה הדרומי של המדינה, והוא כולל את העיר הגדולה שלה, הו צ'י מין סיטי (לשעבר סייגון) ואת דלתת המקונג.

הו צ'י מין היא אחת הערים הסואנות והתוססות ביותר בעולם כולו, וכדאי לנצל את הביקור בה כדי להתרשם מהאדריכלות הצרפתית, כולל קתדרלת נוטרדאם. מתחת לעיר פרוסה רשת של מחילות באורך כולל של 200 ק"מ – מנהרות ששימשו את הלוחמים במהלך המלחמה בין הצפון לדרום – וגם בהן כדאי מאוד לבקר. 

מבחינת הטבע, האטרקציה העיקרית בדרום היא הדלתא של המקונג, שמשתרעת מהו צ'ין מין עצמה ועד מפרץ תאילנד. מאות השלוחות ששולח נהר המקונג, שמשלים באזור זה זרימה לאורך כ-4,500 ק"מ, כוללות גם שווקים צפים וכפרי דייגים ציוריים, ושילוב מפעים של כחול וירוק.